TC-SWAT TC Special Wireless Activity Team TC Ozel Cagri Isaretli Calismalar Takimi

TC calismalari icin talimatname / Instructions Page for TC Activity!!

Ana Sayfa
ESKI AKTIVITELER
FOTOGRAFLAR
TC calismalari icin talimatname / Instructions Page for TC Activity!!
TC SWAT Kimdir? Who is Who in TC SWAT ?
Ilgili Linkler / Related Links
QSL INFO / QSL ICIN BILGI
2008 CALISMALARI / 2008 ACTIVITY NEWS

TC ön eki ile çalışma yapmak hiç bir radyo amatörünün ya da derneğinin tekelinde değildir. Biz yalnızca yaptığımız çalışmaların duyurulması konusunda daha aktif olan bir grubuz. TC ön eki ile çalışma yapan ve bunun duyurulmasını isteyen tüm TA amatörlerini aramıza bekliyoruz.

TC ön ekli çalışma yapmak için gereken işlemler hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Umarız çok daha fazla sayıda istasyon ilgi çekici çağrı işaretleri ile havaya çıkar.
Any foreign amateur wishing to work with a TC callsign should apply to Telekomunikasyon Kurumu. For detailed info you can contact us via e-mail.

TC Çağrı İşareti İle Çalışmak İçin Gerekenler: 

Adım 1 : HF bandlarda çalışma yapmak için ya A sınıfı olmalısınız, ya da bir dernek istasyonu olarak başvuru yapacaksınız. VHF-UHF bandları için A ya da B sınıfı olmanız fark etmeyecektir.

Jack of a car; Size=240 pixels wide

Adım 2 : Çalışma yapmak için ilgi çekecek bir konu ya da olay bulmanız lazım. Deniz Fenerleri Haftasonunda yörenizdeki bir fenerden çalışabilirsiniz. Yerel festivalde etkinliklerin arasına bir HF istasyon kurup, hem havaya çıkıp hem de amatörlüğün tanıtımını yapabilirsiniz. Çeşitli kurumların kuruluş yıldönümleri ( 25., 50., 100. yıldönümleri) iyi bir adaydır.  

Adım 3 : Resmi bir kurum ile ilgili çağrı işareti alınacaksa o kurumdan izin alınmasında yarar var. Her ne kadar kanunsuz bir iş yapılmıyorsada kurumun adı geçecek ise etik açıdan onlardan izin almakta yarar var. TC1LHW'de Kıyı Emniyeti, TC25SG'de Sahil Güvenlik Komutanlığı bizlere çok yardımcı oldular. Buradan bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız.

Adım 4: TK Bölge Müdürlüğüne dilekçe ile "geçici çağrı işareti talebi" iletilir.İstanbul Bölge Md. genellikle 1 hafta içinde yanıt vermekte.50MHz kullanımı konusunda bazı kısıtlamalar dışında bugüne dek hep olumlu-yapıcı yardımları oldu. 

Adım 5: www.qrz.com kaydı ve tanıtım !!!! Yapacağınız çalışmaları mutlaka ama mutlaka uluslararası platformlarda duyurun. İyi hedeflenmiş 3-4 e-mail ile yapacağınız reklamın hesabı olmayacaktır. Mutlaka www.qrz.com a çağrı işaretinin kaydını yaptırın ve QSL bilgisini yazın.
 
Adım 6: QSL Kart. Konuyla ilgili şık bir QSL kart design edin ve en geç 1 yıl içinde mutlaka QSL Bürolar aracılığıyla yollayın. Gelen QSL kartlar ile ne kadar mutlu oluyorsanız karşıdaki istasyonlarında sizin kartınız ile mutlu olduğunu bilin.

MALZEME

TC çağrı işaretli istasyon ile bir conteste katılma amacınız yoksa kullanılacak malzemenin çok özellikli olması gerekmiyor. Biz bugüne dek hep dipol ya da inverted V antenler ile çalıştık ve oldukça yüksek verim aldık. Mevcut ise Yagi anten yararlı olacaktır ama eldeki imkanlar verimli kullanıldığında iyi iş çıkabiliyor.

ÇAĞRI ŞEKLİ
 
CQ CQ CQ this is TC......., special event station .
 
Her 10 QSO'da bir QSL info verilmeli.
 
CQ CQ CQ , TC........ . QSL info is at qrz.com , QSL manager is TA.....
 
 

Özel çağrı işaretleri kısa süreli kullanımda olduklarından ötürü arıların toplandığı güzel kokulu çiçekler gibi oluyorlar. Normal zamanlarda QSO yapamayacağınız nadir bazı DXCClerden istasyonlar size çağrı yapabilir. Kendi çağrı işaretinizle 2.QSOyu yapıp kendi DXCC hedefinize bir adım daha yaklaşabilirsiniz.

TC-SWAT